Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2019

O "Yıldız"da hep aşk vardı.

“Tut elimden yaşam, tut, bırakma bırakma...”

Sevgili Yıldız Kenter, sahnede  bu tümceyi  söylediğiniz an,  sesiniz , yüzünüz, bedeniniz, sahnede var olma biçiminiz bir kez daha bir bütün oldu ve o güne dek sizden izlediğim seksen kadar oyunda canlandırdığınız tüm o kadınların özüne dönüştü.    İstanbul Tiyatro Festivalindeydi.  Kendi yazdığınız ve oynadığınız "Hep Aşk Vardı" oyunundaydı.  Hem annenizi, hem kendinizi , hem de kızınızı oynuyordunuz... Oynamıyor,  oluyordunuz.  

"Tut elimden yaşam, tut, bırakma" yakarışını, yüreğim, hafızam, anında  "tut elimden tiyatro, tut, bırakma"ya çevirdi.  Çünkü, yaşamla tiyatroyu birbirinden hiç ayırmadınız!

İkisini hiç ayırmadığınız için bütün o karakterler  onca sahiciydi.  Hayat verdiğiniz tüm o kadınlara sonuna dek inandık.  Onlarla ağladık, güldük, öfkelendik, sevdik, coştuk, çoğaldık... Onların düşleriyle kanatlandık.

Her sanatçının yıldızının parladığı anları vardır. Sizin yıldızınız hep parladı. Çünkü yaşama da, tiyatroya da aşkla, tutkuyla, bilgiyle, birikimle, hep ama hep çalışma azmiyle sarıldınız.

Dün gece gökyüzü yine yıldızlarla doluydu. Şunlar  yeteneğiniz ve yaratıcılığınız için... Bunlar  hocalığınız, yetiştirdiğiniz öğrenciler için... Şu ileridekiler dinmeyen enerjiniz,  direnciniz ve cesaretiniz için... Bir avuç yıldız da aydın bilinciniz  ve savaşlarınız için parlıyordu.

 Onlara baktıkça  iyi ki varsınız diyordum ve hep diyeceğim.

 Sanata, tiyatroya ve yaşama  sımsıkı sarıldığınız; ufkumuzu  açtığınız; duygu ve düşünce  dünyamızı çoğalttığınız; hayatlarımıza dokunduğunuz için size minnet duyuyorum.  Biz, ölümlü izleyicileri  sanatın gücüne  inandırdığınız , yaşamı ve tiyatroyu yücelttiğiniz  ve her ikisini de olağanüstü bir şölene dönüştüğünüz için...  Arkadaşınız olma fırsatını bana verdiğiniz , en ihtiyacım olduğu anlarda bana yol gösterdiğiz,  yoluma ışık tuttunuz için...  Bir efsane, bir anıt sanatçı olmanın görkemiyle, afacan bir çocuk, gözleri parlayan bir genç kız, sıradan bir kadın olabilme gücünüzle,  yaşamımızı eşsiz bir serüvene dönüştürdüğünüz için teşekkür ediyorum.

19 Kasım 2019

 

 

 

 

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri