Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2019

EY ATATÜRK'ÜM BİZİ HİÇ ALDATMADIN...

Mustafa Kemal Atatürk'üm... Bugün  her zamankinden daha çok sana sığınma ihtiyacı duyuyorum.
Sen ve silah arkadaşlarının, yedi düvele  karşı verdiğin bağımsızlık ve özgürlük savaşıyla kurduğun bu cumhuriyet, nicedir  hak ve hukukun yok sayıldığı,  tüm Cumhuriyet ilkelerinin çiğnendiği bir ülkeye dönüştü.
Demokrasi halk iradesidir. "Aldatıldık" diyenler, halk iradesini gasp etti. Seçilmiş  büyükşehir belediyeleri; il , ilçe, belde  yetkililerini görevden alıp yerine kayyım atayarak  seçmen ve halk iradesi yok sayıldı.
Demokrasilerde yetki Meclistedir. Oysa artık ülke, bir insanın  iki dudağının arasından çıkan sözlerle yönetilir oldu. Sık sık kandırıldığını, aldatıldığını itiraf eden, bugün  dediğinin , tam tersini yarın söyleyenler tarafından...
Mustafa Kemal Atatürk'üm, Laiklik, demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur diye bize sen öğrettin. Ama nicedir  başta eğitim olmak üzere,  AKP hükümeti her alanda laikliği ortadan kaldırma savaşı veriyor. Okulların imam hatipleştirilmesi,   tarikat yurtları, kız erkek öğrenci ayırımı,  dini içerikli müfredat, vb...

Senin talimatınla kurulmuş  Diyanet İşleri, senin ve yoldaşlarının adlarını tarihten silmek için büyük çaba göstermekte. Ama boşuna...İçimize yerleşmiş, imanımızla bütünleşmiş sana duyduğumuz sevgi ve saygıyı ne yapsalar yok edemiyorlar... 
Seninle başlayan "Yurtta sulh, Cihanda Sulh" ilkesini,  kişisel hırs, iştah, doymak bilmez çıkar tutkusuyla; nefret ve düşmanlığa, kavga ve intikama döndürdüler.   
Mustafa Kemal Atatürk'üm  herkesten önce kadınlara karşı  pozitif ayırımcık uygulayarak dünyaya  örnek oluşturdun. Sonra...
Sonra Cumhuriyet tarihi boyunca kadınların elde ettiği tüm kazanımlar,  "siyasal İslam". "Ilımlı İslam"  diye diye  geriletildi. Son 15 yıldır ise Medeni Kanunumuzu  hedef aldılar.  eğitimden iş yaşamına, sağlıktan  kadına yönelik şiddetin önlenmesine, her alanındaki kazanımların üzerini çizdiler.  Gerekçesi de: "Kadın erkek eşitliği fıtratımızda yok" söylemi!  Ne de olsa fırsat eşitliği ya da toplumsal cinsiyet diye bildikleri bir şey yok. Varsa yoksa fıtrat! 
Sonuçta  Mustafa Kemal Atatürk'üm,  senin yolundan bizi ayırmaya çalışanlar tek şey başardı:
Zorbalığın, zulmün, kötülüğün egemen olduğu...   Yoksulluğun, işsizliğin yayıldığı;  gelir uçurumunun  büyüdüğü ... Her ama her konuda toplumun ayrıştırıldığı ...   Ve bu ayrışmada, bu yarılmada tarafların birbirine kin ve nefretle saldırdığı bir topluma dönüştük.
Kötülükten kurtulmanın tek yolu ; yine senin yoluna, senin ilkelerine  dönmek.
Umudumuzu yitirtmeden mücadeleye davam edeceğiz  Mustafa Kemal Atatürk'üm...

xxx

Sevgili Okurlar :Şu son hafta yaşananlara bakın: Yoksulluktan, çaresizlikten  siyanür içip  yaşamına son verenler...  Otistik çocukların okul çıkışında yuhalanması... Yediğimiz, içtiğimiz soluduğumuz zehrin gizlenmesi ya da gizlenmemesi...  Nazlı Ilıcak ve  Ahmet Altan'ın  tahliye kararları...
Bunlar üzerinden yürütülen rezillik ve vahşete varan kavga, suçlama, nefret, kötülük sizi utandırmıyor mu?. İnsanlığınızdan, insan onurundan, vicdan denilen kavramdan utandırmıyor mu?
Sanki bu ülkede adalet VARMIŞ GİBİ yapmaktan utanç duymuyor musunuz? Seversiniz, sevmezsiniz  o ayrı. Ama Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan'la ayni şeyi söyleyen, yazan kimi taçlandı, saraylandı, kimi lanetlendi! Farkında değil misiniz...
"Ama onlar da bize zülm etti" diyenlere: Yanlış hesap. Ahlak değerlerinde kısasa kısas yoktur!  Nazlı Ilıcak ya da Ahmet Altan, orduya kumpastan , Türkan Saylan aleyhine yazmaktan mı içeri alındı sandınız??? Güldürmeyin insanı!  Hem onlar da  başımızdakiler gibi aldatılmış olamazlar mı?!
Bu hükümetin yetiştirdiği dindar ve kindar gençliğin, cahil ve dogmatik insanların tepkilerini anlıyorum da , benim yaşımdaki ve aydın geçinenlerin  tepkilerini anlamakta güçlük çekiyorum.  
"Ben onu sevmem o hapiste kalsın; ben şunu severim o çıksın" demek bugün eleştirdiğimiz sisteme hizmet  etmekten başka bir şey değildir!

10 Kasım 2019

 

 

 

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri