Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2019

İSTANBUL'UN SEÇİMİ

Ben inanmıyordum. Bunca hoyratlık, bunca hukuksuzluk  olmaz diyordum.  Pamuk ipliğiyle tutunduğumuz demokratik ilkelere bunca karşı çıkmazlar diyordum...  Millet iradesini böylesine yok sayamazlar diyordum. Yapamazlar, iptal edemezler diyordum...
Hadi hak hukuk yok ama ahlak var, vicdan var diyordum...  
Son ana dek bu düşüncelerimi savundum.
6 Mayıs akşamı  YSK   kararını açıkladıktan sonra bile  hukuksal  bir gerekçe, geçerli bir gerekçe bekleyip durdum...   Anayasaya, kanuna uygun olmasa da ahlaka , vicdana uygun bir gerekçe  bekledim...
Yanılmışım.  Bütün arkadaşlarım, saflığımla, naifliğimle  alay etti... Hala   nasıl  bu kadar kör olduğuma, iyi niyetime  şaştılar... Bundan önce yapılan katakullileri    hatırlattılar. Atı kapanların Üsküdar'a geçişlerini anlattılar...  
Sonunda anladım ki,  bu ülkede hak ve hukuktan, demokrasi ya da  güçler ayrılığından falan söz edemeyiz...

Ama yine de  bu iktidardan demokrasiye, anayasaya saygı beklemesek bile  insandan, milletin iradesinden, vicdandan, ahlaktan umut kesemeyiz! Pes etmek,  demokrasi tutkusundan vazgeçmek yok!

YILMAK YOK. MÜCADELEYE DEVAM

Ne diyordu şair:

"Dünyadan memleketinden insandan umudun kesik değil diye  ipe çekilmeyip de atılırsan içeriye  yatarsan on yıl on beş yıl,  daha da yatacağından başka sallansaydım ipin ucunda  bir bayrak gibi keşke demeyeceksin yaşamakta ayak direyeceksin.

"Belki bahtiyarlık değildir artık boynunun borcudur fakat düşmana inat bir gün fazla yaşamak."

Bizler de  demokrasi düşmanlarına inat  mücadeleye devam edeceğiz.

Ekrem İmamoğlu 6 Nisan akşamı yaptığı o  tarihi konuşmada mücadelenin ipuçlarını verdi. Yolu gösterdi..

"Bu millete, özgürlüklerine, demokrasisine kimse ama kimse engel olamaz. Bu ülkede karar vericiler, gaflet, dalalet, hatta ihanet içinde olabilirler ama biz asla vazgeçmeyeceğiz." 

Millet iradesine, seçme ve seçilme hakkına,   hukuka,  demokrasiye  sahip çıkmaya ;  bu yolda  birlik ve dayanışma sağlamaya , bu amaçla çalışmaya, mücadele  etmeye kararlıyız.  23 Haziran için bin kat daha çok çalışacağız.

23 Haziran, dostlarla çıkacağım Mavi yolculuğun tam ortasına rastlıyor. Derhal uçak biletimi aldım o gün İstanbul'a döneceğim.  Hiç kuşkum yok Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhad, Bedri Rahmi de mavi yolculuğu kısa kesmeme çok sevinirdi.

İstanbul'da ki tüm seçmenlerin yeniden plan program yapacaklarından hiç kuşkum yok.  Baksanıza sosyal medyada muhteşem bir dayanışma  başladı. Ege belediyeleri şimdiden İstanbul'a seçmenleri taşımaya gönüllü oldu. Ayvalık, Cunda, Sarımsaklı, Çeşme, Urla  ve Ege'nin tüm sahilleri, 23 Haziranda "kapalıyız" diyor.

Çünkü millet biliyor : İstanbul'un seçimi Türkiye'nin seçimi olacak. Rejim seçimi, ahlak ve vicdan seçimi, çocuklarımızın, geleceğimizin seçimi olacak.  

HERŞEY GÜZEL OLACAK

Mücadele yolunu , evet Ekrem İmamoğlu gösterdi. Kavga, nefret ,kin, intikamla işimiz yok. Kavga ve şiddet,  baskı ve zulüm, yargıyı tehdit edenlerin olsun! Hak hukuk tanımayanların olsun!
Onları  Ekrem Başkan gibi  Allah'a havale edelim. Ama unutmayın ,  Ekrem Başkan demokrasi mücadelesini ve  kendini bizlere emanet etti...  Sonuna dek direneceğiz.
"Sanatçıymış, konuşamazmış, konuşacak. İş insanıymış, konuşamazmış, konuşacak. Artık konuşma vakti."
"Biz özgürlüğüne düşkün bir milletiz. İş insanı konuşacak. Ülkenin ekonomisi çok kötüye gidiyor.. Görevini yapamıyorsa haddini bilecek olan siyasilerdir."
"Bu şehir için ittifak yaptığımız İYİ Partililerin de oyunu istiyorum ben. Saadet partililerin de, AK Parti'li, MHPli hemşehrilerimin de oyunu istiyorum, HDP'li kardeşlerimin de oyunu istiyorum." 
"Artık kişilere, gruplara, partilere, derneklere, vakıflara, cemaatlere yer yok, millet var millet."
"Güzel kardeşim her şey çok güzel olacak. Çok güzel olacak. Sakın, güler yüzümüzü kaybetmeyin, sakın yüreğimizdeki umudu kaybetmeyin, umut burada."
Umut, Ekrem İmamoğlu'nda!  Umut vicdanda, umut adalette.
9 Mayıs 2019

 

 

 

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri