Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2019

İslam Türk Cumhuriyeti 

Bu başlığı görünce ne hissediyorsunuz?

Tamam anladım... Söylemenize gerek yok. Ben de ...

Bugün 5 Aralık....  Cumhuriyet  Devrimlerinin  en önemlilerinden biri 5 Aralık 1934’te  kabul edildi. Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliğiyle  kadınlara Meclis yolu açıldı.  Zaten Ata'mın dehası sayesinde 1930'dan başlayarak yasal düzenlemeler  yapılıyordu kadının birey olarak siyasi, hukuki, sosyal yaşamda eşitliği için.... Belediye seçimlerine katılma, muhtar olma vb.  Ancak kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları o gün tanındı.

Gelin görün ki: Devrim günleri geride kaldı. Şimdi karşı devrim günlerini yaşıyoruz. AKP'li Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın  Din Şurası'nın kapanışındaki konuşmasını okuyunca...  Hadi hayırlısı dedim ve  yazıma  yukarıdaki başlığı koydum.

Anadolu Ajansı konuşmanın tümünü yayınladı...  İnternetten bulup siz de okuyun. Okumalısınız!   Gerçekten müthiş bir konuşma. Herkes okumalı. Alınacak öyle çok ders var ki!

HERKES O KONUŞMAYI OKUMALI

 Özellikle AKP'liler okumalı.  Başkanlarının kendilerinden beklentilerini  daha iyi anlayabilmeleri için. Böylece bir günkü söylemleriyle ertesi günkü  söylemleri , ne zaman el kaldırıp ne zaman  indirecekleri daha uyumlu olsun. Şu son çevre konusundaki gibi , kendi önerdiklerini veto edeni alkışlayarak gülünç duruma düşmesinler. 

Liberaller, demokratlar , "yetmez ama evetçiler" okumalı.   Babacan'a sarılanlar , özellikle okumalı. Hedefi, daha net görebilmek için okumalı.

Tüm muhalefet partileri çok dikkatle okumalı... Ki tepkilerini ortaya koyabilsinler...  Şu ana dek  ben hiç bir muhalefet partisinden öyle ciddi bir tepki görmedim. Acaba gözümden mi kaçtı?

KURALLAR VE YASAKLAR MANZUMESİ

Anadolu Ajansının diliyle: "İslam dininin hayatın tüm alanlarını kuşatan, kucaklayan, kurallar ve yasaklar manzumesi olduğuna işaret eden Erdoğan, ticaretten beşeri münasebetlere, eğitim öğretimden evliliğe, temizlikten kılık kıyafete, yaşantının her safhasını düzenleyen bir dine inandıklarını dile getirdi."

Diyordu ki Erdoğan: "Bir Müslüman dinini hayatın şartlarına göre değil, hayatını inancının esaslarına göre uyarlamakla mükelleftir. İnsan inandığı gibi yaşamazsa, yaşadığı gibi inanmaya başlar. Din kişinin hayatına nüfuz etmezse, yapıp ettiklerini dinleştirme yanlışına düşer."

LAİKLİK İLKESİ KALDIRILDI MI

Diyordu ki:" İslam bize göre değil, biz İslam’a göre hareket edeceğiz. Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz.”

Ben bu tümceleri okuyunca  anayasadaki laiklik maddesinin, bizzat  AKP'li Cumhurbaşkanı tarafından  ihlal edildiğini  görüyorum...

Yoksa anayasamızdan laiklik ilkesi kaldırıldı da haberimiz mi olmadı...  

Yani yarın öbür gün Medeni Kanunu kaldırmak...  Miras hakkını,   hukukta şahitliği  erkeğe göre ayarlamak... Resmi nikahı yasaklayıp sadece imam nikahını geçerli kılmak... Laik ve karma eğitimi yok saymak.... Dört yaşındaki kız çocuklarını çarşafa dolamak, erkek çocuklarını  takkeyle dolaştırmak...Bunlara şaşmamak gerekecek artık...Ya da başka öneriniz mi var??? 

KIRMIZI KURDELE

Belki dikkatinizi çekti : Son zamanlarda bileğine kırmızı kurdele bağlamış kadınlar görüyoruz orada burada. Bu bir protesto eylemi:

Meclise getirilmek istenen  12 yaşından  başlayarak kız çocukların  tecavüzcüyle  evlendirilmesine  karşı çıkan bir hareket .  Bu konu  sık sık ısıtılıp Meclise getiriliyor, tepki görünce geri çekiliyor. Onlar bıkmadan deneyecekler ,biz bıkmadan geri püskürteceğiz. 

Bileklerimize kırmızı kurdele takarak, sokakta, metroda, işyerinde , her yerde bu rezil isteği görünür kılalım...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açıklamasını gördünüz ise Kasım ayında 39 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü biliyorsunuz demektir.  

5 Aralık 2019

 

 

 

Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri