Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Yazılar

Yazılar 2018

Sahnede... Ve Her yerdeyiz...
            Sahnedeyiz. Üç beş değil,  yüz kadınız.  "Yüz kadın/ Yüz Replik"  diye konmuştu etkinliğin adı . Gelin görün,  sahnedeki her kadın,  içinde binlerce kadını  barındırıyordu.

            Sahnedeyiz. Kenter  Tiyatrosu'nun sahnesindeyiz. Tiyatronun bilinen kahramanları ya da hiç bilinmeyen, perde gerisindekileriz.   Genciz,  yaşlıyız, çocuğuz,  yetişkiniz.   Sahneye adımını yeni atanlarız,  sahnede hiç ama hiç eskimeyenleriz. Yüz değil binlerceyiz...  

            Dilimizde nice  oyun yazarının  sözü;  bilincimizde  binlerce yılın bilgeliği var... Ellerimizde  ve bedenimizde  yeryüzünün  tüm yaratıcılığı... Yüreğimizde kimsenin yok edemeyeceği  kendimize güven var...     

            Sahnedeyiz ve her yerdeyiz.  Ne tiyatro sahnesinden, ne de yaşamın her alanındaki sahneden kimse bizi kovamaz. 

            Kovamaz, çünkü hiç bir yere gitmiyoruz.  Varız. Buradayız. Kalıyoruz. Ve her daim kalacağız.  Şimdi ve her zaman! 

            Bizi sahnelerden , alanlardan kovmaya kalkanları biz kovarız. Yasaklar, baskılar, tehditler bizi korkutamaz. Biz toplumun yarısıyız.
 
             Biz , Cumhuriyete,  devrimlere , Atatürk ilkelerine inananlarız. Gücümüzü   bu inançtan ve ulu öndere sevgimizden alırız.  Karanlığı değil aydınlığı ; gericiliği değil, ilericiliği ; bağnazlığı, hurafeleri değil, bilimi ve  akıl yolunu seçenleriz.  Tüm engellere karşın hak, hukuk ve adaleti savunan,  vicdanlarda hakkaniyeti arayanlarız.  

            Biz kazanılmış haklardan vazgeçmeyenleriz. O nedenle karşı devrim çabalarını  geri püskürtmeye azimliyiz.

            Biz çatlamayız, patlamayız. Siz yıkarsınız. Biz yeniden yeniden yaparız... Tıpkı küllerimizden yeniden yeniden doğmayı bildiğimiz gibi...

            Sahnedeyiz ve her yerdeyiz!  

            Kenter Tiyatrosu' nun sahnesindeki repliklerden biri şöyleydi:
            "İnsanlar , bugünle başa çıkamadıkları zaman, iki şeyden birini yaparlar...Ya geçmişi düşünüp dururlar, ya da geleceği değiştirmeye karar verirler." (Edward Albee, Kim Korkar Virginia Wolf'tan)

            Biz hem geçmişi düşünür, geçmişten ders alırız, hem de geleceği değiştirmek için kolları sıvarız. 

            Sahnedeyiz ve her yerdeyiz. Yaşamın hiç bir sahnesinden de çekilmeye;  devrim ilkelerinden  dönmeye de asla razı değiliz. Bu çabanız boşuna. Bu böyle biline!
                                                           XXX
            Sevgili Okurlar Kenter Tiyatrosundaki  olay görülecek bir şeydi.  Sahnedekiler kadar  salondakiler de... ( Ayrıntıları 3 Nisanda gazetemizde okudunuz. Tüm repliklerimizi Bianet'te okuyabilirsiniz.) Başı çeken Tilbe Saran,  metni hazırlayan Eda Çatalçam, coşkuyu tetikleyen  Gülriz Sururi, katılan kadın erkek  tüm tiyatroculara;  Kenter Tiyatrosunda bize güç veren Afife Jale'lerden Yıldız Kenter'lere ve daha nicelerine;  sahnedekilere beden dilini veren Kübra Balcan  ve Timuçin Gürer'e;  repliklerini ödünç aldığımız Haldun Taner'den Memet  Baydur'a tüm yazarlara teşekkürü borç biliyorum!

                        SAHNEDE  GENCO,  FAZIL,  SERENAD

            Tarih: Mart 28. Yer: TİM (Türker İnanoğlu Maslak Sahnesi) . 
            İki bin kişilik salon tıka basa dolu.  Sahnede üçü:  Fazıl Say, Genco Erkal, Serenad Bağacan...

            Sahnede Ömer Hayyam, Muhyiddin Abdal,  Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Can Yücel ve  Metin Altıok...

            Sahnede yaratıcılık, umut  ve memleketim. Memleketimin aydınlık yüzü. 

            Fazıl Say piyanosuyla bütünleşirken,  "Kara Toprak"  olsun,  tüm o besteler olsun  yaratıcılığın sonsuzluğunu, bu ülkeyi  severek , taşını toprağını, yazarını şairini  severek yeniden yaratmanın  muhteşemliğini seriyor önüme...

            Serenad, akar su gibi temiz, gün gibi aydın sesiyle şarkıları; Genco , artık her zerresine sinmiş ustalığıyla şiirleri yorumlarken ; biz ölümlü izleyicilere  tek şey kalıyordu:

            İyi ki buradayım, iyi ki yaşıyorum ; bana bu nimetleri sunan, bu sanatçıları sunan ülkeden asla , asla umut kesilmez duygusu...

            Gecenin bir de "bonus"u vardı. O akşam  Genco Erkal'ın yaş günüymüş.  Konser sonunda sahneye gelen pasta, mumları üfleme ve 2000 kişilik bir yaşgünü partisi!  Daha nice 80  yıllara diyorum ustaya!

5 Nisan 2018
Geri
Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri