Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri

 

Yaz Düşüm YazYaz Düşüm YazKimi zaman haykırmak istedim: Sevincimi ya da acımı, umudumu, coşkumu, şaşkınlığımı ya da korkumu. Olmadı. Sesim, içimde boğuldu. O zaman yazmaya sarıldım.

Kimi zaman gözlerimi sımsıkı yumdum, yaşamanı görmemek için. Gözlerim kapalı, kavrar gibi oldum ortak duyguları, ortak sezgileri, ortak düşleri ve ortak olmayan gerçekleri. O zaman yazmaya koyuldum.

Kimi zaman gözlerim açık, gördüklerime hiçbir anlam veremedim. Sordum, aradım, araştırdım, yine sordum, yine sordum, anlamaya çalıştım. Hiçbir yanıt ya da karşılık beklemediğimden, anlayabilmek, soruları çoğaltabilmek için yazmayı seçtim.

Kimi zaman düşlerimin gerçekten daha gerçek olduğunu, kimi zaman yaşadığım gerçeklerin bir düş (ya da karabasan) olduğunu farkettim. Gerçeğin içindeki düşle, düşlerdeki gerçeği ayrı düşünemediğimden yazmaya sığındım.

Kimi zaman kendime baktım, başkalarını gördüm. Başkalarına yönelince kendimi bulur gibi oldum. Başkalarının düşleri ve gerçekleriyle kendiminkileri bir arada yoğurdum. Tümünü çoğaltmak için yazıya vurdum.

Biri dışında ("Sevmezsem Ölür" 1972) tümünü, 1980-84 yılları arasında yazdığım ve hiçbir yerde yayınlamadığım bu yazıları, mantığımla yeniden kurgulayıp, "öykü" ye dönüştürmek istemedim. Bu işe yüreğim el koydu. "Yaz düşüm yaz" deyip, yaşananı paylaşmak istedim.

5 Ocak 1985

Kitaptan Bir Bölüm


Kadın Olmak

Kadın Olmak" Kadın Olmak " ın ilk baskısı için ne dediler?
"Zeynep Oral'ın yeni kitabı 'Kadın Olmak'ı okuduktan sonra, saygım, sevgim arttı ona, yararlandım o kitaptan, öğrendim ve düşündüm"...

Melih Cevdet Anday

Devam

Esintiler 82

Esintiler 82Bu hafta ey vatandaşlar, büyükler, küçükler, çocuklar, yaşlılar, emekliler, memurlar, meslek sahipleri, meslek sahibi olmayanlar, serbest çalışanlar, serbest olmayıp çalışmaya çalışanlar kitap okuyun, yeter ki, kitap okuyun... diye bir yazı yazacaktım ki bir öykü duydum. "Kitap okuyun" yazısı yerini o öyküyü yazıyorum:

Devam

Bir Ses

Bir SesBir Ses, Reha İsvan'ın Sesi... 26 Şubat 1982 - 23 Aralık 1982 ve 14 Kasım 1983 - 17 Şubat 1986 tarihleri arasında Metris Askeri Cezaevi'nde hükümsüz tutuklu, Reha İsvan'ın sesi... Bir sese kulak verdiğimi sanmıştım. Yanılmışım. O bir ses, ...

Devam

 

     
     
  Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri