Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Kitaplar
 

Meslek Yarası

Meslek Yarası için ne dediler:
Nail Güreli : ( 31 Mayıs 2006-  Milliyet)
Zeynep Oral’dan basın tarihine ilginç notlar düşen bir kitap geldi: “Meslek Yarası” … Kendi deyişiyle “ko-vu-lu-şı”nun öz dünyasındaki yankılarını (yarasını) anlatıyor. Hem de bir tiyatro eseri kurgusuyla ve bir edebi uslupla… Zeynep Oral’ın kitabı okunmalı. 1960’ların basın tarihine geçecek notlar da var kitapta.

Ferai Tınç : (2 Haziran 2006- Hürriyet)
Zeynep Oral’ın Doğan Kitap’tan yayınlanan yeni kitabı Türkiye’nin son otuz yıllık tarihinin satır aralarını, insani ayrıntılarını bir kadın gazetecinin bakış açısından, onun hayatının içinden anlatıyor. Bu bizim mesleğimizin olduğu kadar, kadınların basın tarihindeki yerini anlatması açısından da önemli bir kitap. Zeynep Oral, Türkiye’de kadın gazeteci tarihi arşivi için bir ilk adım atıyor ve her zaman olduğu gibi yine ilham veriyor.

Mehmet Ali Birand: ( 3 Haziran 2006 -Posta Gazetesi  )
Meslekdaşım ve arkadaşım Zeynep Oral’ın “Meslek Yarası”  (Doğan Kitap 0212 449 60 06) adlı kitabını çok değişik hislerle okudum. (…)Zeynep’i çok takdir ediyorum. Aynı zamanda da gıpta ediyorum. Çünkü yaşadığı olayları, geçirdiği  travma’yı (gazetesinden kovulmak travma’dan  başka ne olabilir ki?)  o kadar canlı anlatmış ki, sonunda olayı, içinden şeytanı çıkarır  atar gibi, okuyucu ile paylaşarak atmış. Aynı zamanda, biz gazetecilerin ne kadar duyarlı, çalıştıkları yerlerle kendilerini ne kadar özeleştirdiklerini de göstermiş.

Tufan Türenç : (4 Haziran 2006- Hürriyet)
Zeynep Oral’ın bu çarpıcı, kimseyi kırıp dökmeden, kimseyle gereksiz hesaplaşmalara girmeden yazdığı son kitabı "Meslek Yarası", o onulmaz yaranın açıldığı "günün" öyküsü aslında...
Ama öyle bir gün ki inanın bir ömre bedel... Hem de ne ömre...

Oral Çalışlar : (3.6.2006 – Cumhuriyet)
Zeynep Oral, bizim mesleğin önemli isimlerinden, arkadaşım, birçok önemli dönemeçte demokrasi duyarlığı sınanmış ilkeli bir gazeteci.(…) Yaşadıklarını , kendi gazetecilik tarihine bir yolculuk yaparak anlatıyor.

Emre Kongar: (8 Haziran 2006)
Zeynep Oral’u Cumhuriyet okurları iyi tanır. Genlerine işlemiş muhabir gazeteciliği, engin kültürü ve duyarlı kalemi ike birbirinden ilginç konuları ele alan, her yazdığını merakla ve zevkle okutan bir yazar… Doğan Kitap’tan yayımlanan anılar keyifle, bir solukta okunuyor.

Atatol Behramoğlu: (18 Haziran 2006- Cumhuriyet Dergi.)
Zeynep Oral  yaşadığımız ülkede, çağda, dünyada, kadın, aydın, anne, insan, yurttaş, gazeteci ve yazar olmanın anlamlarını  bir bir vurguluyor (…) Fakat belki hepsinden daha da önemlisi, bu kitabın, 1970-2000 yılları Türkiye’sinin , birlikte yaşadığımız acı, tatlı, ama ne yazık ki daha da çok acılı yıllarının bir dökümü olmasıdır…  Bedreddin Cömert, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Uğur Mumcu, Sivas kıyımı, Onat Kutlar… Her cinayetle birlikte Zeynep’in “haaaaayır!” haykırışları kulaklarınızda ve içinizde yankılıyor… Ve bu kez Zeynep Oral’ın tanıklığında, Sabahattin Ali’nin sözlerini bir kez daha  yineliyorsunuz: Bu ülkede namuslu olmak ne zor şeymiş meğer!

Gamze Akdemir: (15 Haziran 2006- Cumhuriyet Kitap)
Kovulmanın yükünü atmak için ya da attığı için yazmış  bu öyküyü Zeynep Oral. Öfkeli bir kalemin yatışması… Kişisel bir hüzün hikayesi… Son tahlilde kitabı okuyanlarla aynı görüşü paylaşmamak elde mi: “Gazeteciliği böyle bilmezdik”…

Kitaptan Bir Bölüm


Kadın Olmak

Kadın Olmak" Kadın Olmak " ın ilk baskısı için ne dediler?
"Zeynep Oral'ın yeni kitabı 'Kadın Olmak'ı okuduktan sonra, saygım, sevgim arttı ona, yararlandım o kitaptan, öğrendim ve düşündüm"...

Melih Cevdet Anday

Devam

Esintiler 82

Esintiler 82Bu hafta ey vatandaşlar, büyükler, küçükler, çocuklar, yaşlılar, emekliler, memurlar, meslek sahipleri, meslek sahibi olmayanlar, serbest çalışanlar, serbest olmayıp çalışmaya çalışanlar kitap okuyun, yeter ki, kitap okuyun... diye bir yazı yazacaktım ki bir öykü duydum. "Kitap okuyun" yazısı yerini o öyküyü yazıyorum:

Devam

Bir Ses

Bir SesBir Ses, Reha İsvan'ın Sesi... 26 Şubat 1982 - 23 Aralık 1982 ve 14 Kasım 1983 - 17 Şubat 1986 tarihleri arasında Metris Askeri Cezaevi'nde hükümsüz tutuklu, Reha İsvan'ın sesi... Bir sese kulak verdiğimi sanmıştım. Yanılmışım. O bir ses, ...

Devam

 

     
     
  Zeynep Oral Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri