Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri

 

Kara Sevda

Kara SevdaZeynep Oral, yıllardır, gazeteci olarak, gazetelerde yazılara yazarak dikkat çeken, ilgi toplayan biri. Ama o, "muhabir" değil, "muharrir" niteliğinde bir kalem sahibidir. Gezip gördüklerini, duyup dinlediklerini, sorup öğrendiklerini yazarlık kaygıları içinde biçimlendirir. Dolayısıyla Zeynep Oral gazetecilik görevini yaparken bir yanıyla da yazarlığa yaslanır... Işığını edebiyattan alır. Yazdıklarına duyarlılığını sindirir, yüreğini koyar!

"Kara Sevda", Zeynep Oral'ın bu niteliklerini yansıtan bir çalışmasıdır. Değişik zamanlarda, değişik etkinlikler için gittiği Afrika'dan sıradışı izlenimler toplamıyla çıkıyor okurlarının karşısına...

O, Hemingway, Karen Blixen ya da Batılı başka birileri gibi, Afrika çerçeveli kendi portresinin öyküsü anlatmıyor, hayır... Onun kitabında, yüzlerce, binlerce yıldır anlatılagelen bu kara ülkenin yamyamlık masallarını da bulamıyorsunuz. Ama, kara derililerin insan sıcaklığını sayfalar boyunca, yüreğinizin ta içinde duyumsuyorsunuz!

Milliyet Yayınları, nicedir okurlarca aranmakta olan "Kara Sevda"nın bu dördüncünü basımını gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyar.

Kitaptan Bir BölümSözden Söze

Sözden SözeZeynep Oral'ın konuşmalarında canlanan portrenin inandırıcı, çok boyutlu, zengin gerçeklerle dolu olmalarını sağlayan öge, yazarın bilgisi ve eleştirici zekasıdır. Konuştuğu kişileri bütün tanımakta, yargıya bağlayabilmektedir.

Devam

Konuşa Konuşa

Konuşa KonuşaKişiliklerinde olağanüstü yanlar bulunan, kendileri ve çevreleriyle çatışma yaşayan sanatçıların Zeynep Oral'la konuşurken benliklerini cömertçe açıkladıkları görülür.

Devam

Kara Sevda

Kara SevdaKara Sevda", Zeynep Oral'ın bu niteliklerini yansıtan bir çalışmasıdır. Değişik zamanlarda, değişik etkinlikler için gittiği Afrika'dan sıradışı izlenimler toplamıyla çıkıyor okurlarının karşısına...

Devam

 

     
     
  Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri