Zeynep Oral Zeynep Oral HakkındaYazılarKitaplarErişim Bilgileri

 

Kadın Olmak

Kitap'tan Bir Bölüm;

Kadın OlmakNerede Nasıl Kadın Olmak

Yeryüzü kadınlardan ve erkeklerden oluşuyor. Kadın ve erkeğin birleşme anındaki genetik rastlantılar doğacak çocuğun erkek ya da kız olmasına yol açıyor.

"Bir genetik rastlantı yüzünden yüzyıllardan beri tüm hakları sömürülen, kendileri yok sayılan, sorunları görmezlikten gelinen dünya nüfusunun yarısına, kadınlara, tarihte ve gezegenimizde ilk kez bunca yoğun bir dikkat gösterildi" diye başlayan rapor, 1975-85 Kadın On Yılı'nda ilk kez dünya kadınları üzerinde bunca çok, bunca yoğun, bunca ayrıntılı araştırma yapıldığını belirtiyor.

BUGÜN YERYÜZÜNDE 2 MİLYAR, 400 MİLYON KADIN YAŞIYOR.

Yok sayamayız. Görmezlikten gelemeyiz. Sorunlarını dinlememezlik edemeyiz. Kadın ya da erkek olalım dünya nüfusunun yarısının sorunları çözülmeden mutlu olamayız.

1975 Dünya Kadın Yılı'nda "ilk kez, erkek ve kadın arasında mal varlıkları ve iş; güç ve sorumluluk dağılımını daha dengeli bir biçime dönüştürmek amacıyla girişimde bulunmak üzere bir adım atıldı. "

Evet, girişimde bulunmak üzere bir adım... Emek ve mal varlığı arasında... güç ve sorumluluk arasında... kadın ve erkek arasında... daha dengeli... Çünkü:

YERYÜZÜNDEKİ TOPLAM İŞGÜCÜNÜN ÜÇTE İKİSİNİ KADINLAR OLUŞTURUYOR.

DÜNYANIN TOPLAM GIDASININ YÜZDE ELLİSİNİ, AFRİKA'NIN TOPLAM GIDASININ YÜZDE SEKSENİNİ KADINLAR ÜRETİYOR.

Buna karşılık:

KADINLARIN GELİRİ DÜNYA GELİRİNİN ONDA BİRİ.

VE KADINLAR, DÜNYANIN TÜM MAL VARLIKLARININ YÜZDE BİRİNE SAHİP.

Sayfa 43-44

Geri


Tutkunun Romanı

Tutkunun RomanıKüçük bir kız çocuğu. Uçurumun kıyısında havaya fırlatılmak istiyor... Sonra yıllar boyunca kendini yeryüzü uçurumlarının kıyısında buluyor.
Onu hep uçurumun kıyısına götüren, tutkusu ve sesi...

Devam

Esntiler

Esintiler"Esintiler", Milliyet Gazetesi'nde 80'li yılların başından beri sürdürdüğüm köşemin başlığı...

Devam

Yaz Düşüm Yaz

Yaz Düşüm YazBu Cennet Bu Cehennem' i bir solukta, severek ve yazarın şarkısına katılarak, insanımıza karşı duyduğu sevgiyi paylaşarak okuyacaksınız.

Devam

 

     
     
  Zeynep Oral Hakkında Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri