Zeynep Oral Zeynep OralYazılarKitaplarErişim Bilgileri
Kitaplar
 

Esintiler 90'lı Yıllar

Esintiler"Esintiler", Milliyet Gazetesi'nde 80'li yılların başından beri sürdürdüğüm köşemin başlığı.

"Esinti" küçük bir rüzgar, minik bir hava akımı demek...

Büyük bir fırtınadan, 12 Eylül darbesinden yeni çıkmıştık; teknelerimiz alabora olmuş, kayalara çarpa çarpa parçalanmıştı... Buz tutmuş yürekleri bir damlacık olsun ısıtabilmek için, çöl sıcaklığında kavrulmuş dillerin bağlarını birazcık olsun çözebilmek için, hepimizin, ılık küçük bir rüzgara, bir esintiye gereksinimiz olduğuna inanıyordum.

"Esin" aynı zamanda ilham demek... Ancak ülkemizde köşe yazınızı yazmak için, inanın, ilham yada esin perilerine hiç mi hiç gerek yok Türkiye'nin gündemi öylesine dolu ve öylesine çabuk değişiyor ki ve aynı zamanda öylesine hiç değişmiyor ki!!! Bu harikulade, bu müthiş, bu korkunç, bu zavallı, bu değerli, bu çok gülünç ve bu çok acıklı yaşantımızda esin perilerinin peşine takılmaktansa, gerçeklerin peşine takılmayı yeğledim.

Ben bu yazıları günün birinde bir kitapta toplansın diye yazmadım. Ben bu yazıları, belli bir sürede yaşananları kavramak, anlamak, yorumlayabilmek için; yaşananlara tanıklık etmek, tepki göstermek için, duyguları ve düşünceleri paylaşmak, paylaşa paylaşa çoğalmak için; belleklerimizi yitirmemek için; insanı "insan" yapan değerlere sahip çıkmak, bu değerleri yüceltmek için; sorulması gerektiğine inandığım soruları sorabilmek için; duyarlılığımızın körelmesine engel olmak için yazdım, yazmaya çalıştım.

Her hafta yüreğimi pupa yelken doldurup çıktığım bu yolculukta, pusulam; okurlarımdı. Onlar bana yol gösterdiler. "Esintiler" için okurlarıma teşekkürüm sonsuz.

Bir teşekkür de Cem Yayınevi'ne borçluyum "Esintiler 80'li Yıllar" kitabından sonra, "Esintiler-90'lı Yıllar"ı önerdikleri için... Bana on yıl içinde yazdığım yüzlerce "Esintiler" yazısından bir seçim yapıp, bir bakıma yaşadığımız son on yılın bir panoramasını ortaya koyma fırsatı verdikleri için... Kimi yaşadıklarımızı unutmamı engelleyip, hatırlamamı sağladıkları için...

Tek dileğim, bu yazılarda tekrar tekrar ele alınan kimi sorunların artık 2000'li yıllarda Türkiye'nin gündeminden düşmesi!

Zeynep Oral
3 Aralık 1999

sayfa 5-6

Geri


Tutkunun Romanı

Tutkunun RomanıKüçük bir kız çocuğu. Uçurumun kıyısında havaya fırlatılmak istiyor... Sonra yıllar boyunca kendini yeryüzü uçurumlarının kıyısında buluyor.
Onu hep uçurumun kıyısına götüren, tutkusu ve sesi...

Devam

Esintiler 80'li Yıllar

Esintiler 80'li Yıllar"Esintier" Sanat dallarından, günlük olaylara, inatla sevgiden, umuttan, insan haklarından yana "esen" yazılardır. Bir araya geldiklerinde yaşadığımız yılların panoramasını ortaya koyarlar. Bugün "Esintiler '82" den alınan altı yazı ve 1983 den bu yana "esen"lerden seçtiklerimizle 80'li yılların "Esintiler"ini sunuyoruz.

Devam

Karanlıktaki Işık

Karanlıktaki Işık Ve perde açılıdı. Ardından ışık... Karanlıktaki ışık. Işıkta en bildiğim ya da hiç bilmediğim dünyalar, toplumlar, bireyler... Işıkta dünyanın ve insanın değişebilirliği... O ışıkta, kendimi ararken başkalarını keşfediyorum. Başkalarına yöneldiğimde ...

Devam

 

     
     
  Zeynep Oral Yazılar Kitaplar Erişim Bilgileri